hikoki_ds18dsdlw4z
HIKOKI DS18DSDLW4Z 18V cordless drill driver 92 Nm in box (without battery and charger)
This article is not available
Product description
  • Quick-action chuck with lock
  • Highest torque in its class
  • Strong aluminium gear housing
  • Replaceable carbon brushes from the outside
  • Infinitely adjustable speed
  • 22 positions adjustable
  • Soft grip
  • Battery indicator
  • Adjustable belt hook
  • Led illumination
Key features
  • Right and left-handed rotation
  • Electronic
  • 2 speed
  • Electric brake
  • Multi speed
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Max. tightening torque: 92 Nm
  • UN number: Not applicable
  • Weight: 2,1 kg
  • Type of system case: Not applicable
  • Number of torque settings: 22+1
  • Supplied in: Cardboard box
  • Max. drilling diameter (steel): 13 mm
  • Max. drilling diameter (wood): 65 mm
  • Max. clamping capacity: 13 mm
  • Number of batteries included: 0
  • Product Range: HiKOKI 18V
Specifications / All features
Battery voltage
18 V
Max. tightening torque
92 Nm
Un number
Not applicable
Weight
2,1 kg
Type of system case
Not applicable
Number of torque settings
22+1
Supplied in
Cardboard box
Max. drilling diameter (steel)
13 mm
Max. drilling diameter (wood)
65 mm
Max. clamping capacity
13 mm
Number of batteries included
0
Capacity steel (mm)
13
Speed at no load high (min.)
Wood capacity (mm)
65
Length (mm)
228
Machine screw capacity (mm)
6
Capacity wood screws (mm)
8 x 100
Max. tightening torque (nm)
92
Idle speed low (min.)
Engine brake
1
Product range
HiKOKI 18V
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Reviews about HIKOKI DS18DSDLW4Z 18V cordless drill driver 92 Nm in box (without battery and charger)